Skip to content
Институт за европске студије

Институт за европске студије

ИЕС

Menu
  • Почетна
  • Вести
  • Трибина
  • Издања
  • Истраживања
  • О нама
    • Сарадници
    • Документа
    • Контакт
  • СРЕС
  • Репозиторијум
  • English
Menu

Дионисије Дејан Николић, „Четири огледа о хришћанском либерализму“, Нови Сад – Београд: Архив Војводине – Институт за европске студије, 2022.

Posted on 29. јул 2022.29. јул 2022. by ies.admin

„Четири Огледа о Хришћанском Либерализму“ Дионисија Дејана Николића нису без извесног, нимало случајног (додуше полемичког) дослуха са делом (ваља се надати) блаженопочившег господина Исаије Берлина: „Четири Огледа о Слободи„.

У најкраћем, у прва три огледа аутор се позабавио са три боје Левијатана: у Магији Жан Пол Сартра са црвеном, у Магији Карла Шмита са црном, а у Хамановим Лествицама Метакритике са Магијом Имануела Канта односно са жутом бојом Левијатана (који у ЛГБТ и New Age варијанти може бити и дугиних боја).

Тема четвртог огледа Портрет Песника као Херувима или Ars Poetica Christiana је:

како упокојити, успокојити или преобразити Левијатана, односно Печат Осмога Дана: Нестворена Златна Светлост Истинске Слободе Братства и Јединства у Христу.

Баш као и код Берлина, и код Николића имамо и негативну и позитивну слободу: и слободу од и слободу за: слободу од греха и од смрти, и слободу за обожење и вечни живот – у којем ће нам, како је писано, све бити могуће што пожелимо, дакле: Максимум Либерализма без граница.

Штавише: пошто ће спасени, односно свецело обожени богови по благодати бити не само бесконачни већ и беспочетни (anarhon): имамо и Максимум Анархизма без граница. In nuce: аутор експлицира духовнополитичку теорију Православног Анархолиберализма, сматрајући то важном ставком у Културном и Духовном Рату који се води за сваку реч, појам, категорију, израз и термин – између осталог.

Николић отуда доследно инсистира на разлици између праве и лажне просвећености. Он показује да је заправо Хаман, а не Кант, био прави просветитељ, и то радикални просветитељ: управо у смислу православног антрополошког максимализма, у којем просветљење (fotozis) јесте обожење (teozis): бити истински просветљен значи постати бог по благодати.

Шта је то, пита се аутор, просвећеност, ако не зрелост за излазак из самоскривљеног хибриса аутономије: путем очишћења, преумљења, просвељења и обожења, и улазак путем теантропономије у Дом Оца Светлости. Шта је то просвећеност, ако не зрелост за то да будемо као деца, васпитана за учено дивљење (docta admiratio)?

Ови Огледи су прошарани мноштвом занимљивих и узбудљивих тематизација, које могу бити интересантне, а свакако поучне и подстицајне, и читаоцима без неког већег искуства у философским и теолошким штивима. И такви, али чак и школовани специјалисти, сазнаће

зашто су толико важне фигуре Агрипине Трилеме и Платоновог Перитропа, која је разлика између нихилизма и немоизма, шта је Сартр покушао да сакрије од својих читалаца, да ли је Шмитов појам политичког уопште појам, од којих аутора је Хјум преписао „своје“ идеје по којима је постао чувен, да ли је и када је Кант поверовао за самог себе да је Бог, ко је заправо био Гетеов и Кјеркегоров најважнији учитељ који је одбио да заједно са Кантом напише Физику за децу, зашто су Канта звали Звер из Кенигсберга, да ли је и зашто је Маларме био заљубљен у ништавило, како је Гијом Аполинер бранио српску ћирилицу, зашто су Цара и Бретон мрзели Бодлера и Рембоа, у чему су се слагали Старац Порфирије Кавсокаливит и Ернст Јингер, и још много тога другог…

Књига садржи и два веома вредна прилога, наиме Николићев први и за сада једини превод са немачког на српски језик чувених метакритичких студија Јохана Георга Хамана. У питању су Рецензија Кантове Критике Чистог Ума (1781) и Метакритика Пуризма Ума (1784).

Рецензенти су Др Александар Стевановић и Др Александар Гајић, а аутор поговора и посебне препоруке је Горазд Коцијанчич.

Трибина

  • 12. мај – Трговина, моћ и неизвесност: Србија у времену турбуленција међународних економских односа
  • 29. април – Др Адина Портару: ,,Cancel Culture and Current Challenges to Freedom of Expression“
  • 24. април – Округли сто: „ХЕРОЈИ – СТАРИ И НОВИ“ (Хероји и херојство у српској култури)

Вести

  • Мср Слађана Ћурчић, истраживач сарадник, 8. и 9. маја учествовала је на међународној конференцији у Бриселу ,,Reimagining peace 2025”
  • Др Стеван Гајић и др Миша Ђурковић у посети Ирану
  • Др Рајко Петровић на научној конференцији ,,Геополитика малих држава”

YouTube

Пратите нас

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Google Podcasts

Вакцинација

Партнери

Гости

Claus Offe, Ulrich Preuss, Zbigniew Brzezinski, Jože Mencinger, Roger Griffin, Chantal Delsol, Philippe Schmitter, Jan Zielonka, Jan Oberg, Heather Grabbe, Jens Reuter, Misha Glenny, Milica Uvalić, Damir Grubiša, Nikolai Mladenov, Владимир Глигоров, Daniel Daianu, Michael Davenport, Бранко Милановић, Александар Павковић, Adam Balcer, Efraim Zuroff, Eduardo Luis Aguirre, Леонид Савин, Diego Fusaro, Јасмина Вујић, Matteo Bonomi, Дејан Јовић, Leonas Tolvaišis, Дејан Михаиловић, Luca Volonte, Александр Гельевич Дугин, Еле́на Гео́ргиевна Пономарёва, Thomas Fleming, Никита Викторович Бондарев, Jim Seroka, Dan Lazea, Michael Freeden, Melvin Schut, Hannes Hofbauer, Андре́й Ильи́ч Фу́рсов, Fabio Indeo, Marc Jongen, Carlos Juárez Centeno, Horacio Cerutti-Guldberg, Gerd Morgenthaler, Vera Stojarova, Chinmoy Guha, Stephen Baskerville, Noel O’Sullivan, Christopher Coker, Spyros Economides, Allan Carlson, Михаи́л Генна́дьевич Деля́гин, Birgül Demirtaş, Armando Marques Guedes, Evangelos Protopapadakis, Gorazd Kocijančič, Andreas Kinneging, Wolfram Kaiser, Ufuk Ulutaş, Alexis Dantas, Ian Fishback, Thomas Gutmann, Katja Stoppenbrink, Adrian Pop, Georgios Katrougalos, Wolfgang Schmale, Max Otte, Philip Hammond, Peter Galbraith, Gladen Pappin, Timothy Les, Adina Portaru, Kai Michael Kenkel, Едуард Попов, Небојша Владисављевић, Paul Weindling, Francesco Stolfi, Дарко Танасковић, Венцеслав Димов, Владан Петров, Hüseyin Bağcı, Nuno Morgado, Бранко Милановић, Ferenc Hörcher, Heinz Gärtner, Andrés Malamud, Manuel Alcantara Sáez, Markku Kangaspuro, Фјодор Лукјанов, Gian Luca Gardinii, Aristotle Kallis, Ofir Haivry, Lord David Owen, Jose Angel Ruiz Himenez, Spyridon N Litsas
Контакт Webmail Јавне набавке

©2022 Institut za evropske studije

©2025 Институт за европске студије | Built using WordPress and Responsive Blogily theme by Superb