У четвртак, 23. јануара 2025. године, у 12 часова Институт за европске студије организује предавање
Арноа Гујона,
директора Канцеларије за јавну и културну дипломатију
ЈАВНА И КУЛТУРНА ДИПЛОМАТИЈА У ПРАКСИ
Рођен 1985. године у Греноблу (Француска), Гујон је основно образовање завршио у родном Жарију, а средње у Визилу. Са 22 године стекао је звање мастер инжењера заштите животне средине на Политехничкој школи Универзитета у Греноблу. Године 2012. похађао је мастер студије политикологије на Факултету политичких наука у Београду, на смеру „Политички систем Србије и институције“. У периоду од 2007. до 2010. радио је као инжењер у неколико компанија у Паризу, Бордоу, Kаиру и Зворнику.
Године 2011. постао је директор француске хуманитарне организације „Солидарност за Косово“, коју је основао 2005. као студент. У Београду је 2016. године основао Удружење за наталитет и останак младих у Србији (ИНОМС), са циљем да кроз позитивне и успешне примере из Србије и демистификацију идеализованог живота у иностранству подстакне младе да остану у Србији.
Од новембра 2020. до јуна 2024. године обављао је функцију в.д. директора Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону у оквиру Министарства спољних послова Републике Србије. Одлуком Владе Републике Србије, у јуну 2024. године именован је за в.д. директора Канцеларије за јавну и културну дипломатију.
Гујон је аутор књиге „Сви моји путеви воде у Србију“ и коаутор три књиге на француском језику о Србији и Косову и Метохији:
- Au cœur de l’Europe Martyre, Édition L’Age d’Homme, 2013.
- Peuples persécutés d’Orient, Édition du Rocher, 2016.
- À la Serbie, Un Infini Cercle Bleu, 2020.
Снимио је документарни филм „Косово: хришћанство у опасности“, који приказује живот Срба на Косову и Метохији, а емитован је на РТС-у и француској телевизији KТО.
На основу заслуга у хуманитарном раду, Гујон је 2015. године добио српско држављанство. Носилац је бројних признања и одликовања:
- 2012: Специјална плакета за најплеменитији подвиг године, коју додељује компанија Новости.
- 2016: Златна медаља за изузетне заслуге у области хуманитарног рада, коју му је уручио председник Републике Србије Томислав Николић.
- 2017: Награда „Бранислав Мане Шакић“ за очување српског језика и неговање културе говора у електронским медијима.
- 2018: Орден Светог владике Николаја, највише одликовање Епархије шабачке, „због велике љубави према српском народу на Косову и Метохији и хуманитарног рада“.
- 2018: Орден Светог Саве првог степена „за делотворну љубав показану свесрдним и несебичним залагањем у прикупљању и пружању неопходне материјалне и финансијске помоћи за нашу Свету Цркву и страдални народ на Косову и Метохији, као и за истрајно сведочење истине о животу нашег народа у овој српској покрајини“.
- 2018: Повеља Витеза Светосавског пацифизма Министарства спољних послова Републике Србије за хуманитарни рад на Косову и Метохији, као и за залагање у Француској за промену слике о Србији.
Поред матерњег француског, говори српски, енглески и руски језик. Ожењен је Иваном, Српкињом рођеном у Француској, са којом има две ћерке, Милену и Ирину и сина Виктора.
Публика предавање може пратити уживо, као и преко апликације Зум, уз претходну регистрацију на следећем линку:
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_sS2SnlWlSB6WTOYE0HTC_g