Институт за европске студије (ИЕС) је научно-истраживачка организација Републике Србије, смештена у Београду. Научно-истраживачки рад Института за европске студије покрива низ различитих поља друштвених наука: политиколошко, социолошко, филозофско, историјско, правно и теолошко.
ИЕС је сачињен од низа стручњака различитих образовних профила који су компетентни да покривају наведене области и који се, поред успеха постигнутих током формалног образовања и публикованих научних и стручних радова, истичу и познавањем низа светских језика – енглеског, шпанског, руског, француског, турског, шведског, италијанског, арапског, фарси и др. Стручњаци ИЕС су такође препознатљиви по својим квалитетним медијским наступима у којима се истичу по својим експертским анализама, доприносећи тако на научним основама заснованој популаризацији области којима се баве у својим истраживањима. Стално медијско интересовање за догађаје које ИЕС организује говори о релевантности истих за друштвено-политичке прилике у земљи, региону и иностранству. ИЕС, такође, остварује дугогодишњу сарадњу са најрелевантнијим установама које делују у земљи и иностранству, попут Министарства просвете, науке и технолошког, Министарства за европске интеграције, Матице српске, Фонда за отворено Друштво, Фонда Горчакова, Фондације Конрад Аденауер, Фондације Ханс Зајдел итд.
Институт се, самостално и у сарадњи са другим кућама, бави и издавачком делатношћу, објављујући значајна дела домаћих и страних аутора из области политичких наука, филозофије, историје, права, теологије итд. Посебно треба поменути следећа издања Урош Ћемаловић, Право интелектуалне својине и дигитална трансформација – нека актуелна питања (2019); Freemasonry in Southeast Europe from the 19th to the 21st centuries, ed. S. G. Markovich (2020); Стеван Гајић, Од роба до грађанина: борба Афроамериканаца за признање човечности (2020); Дарко Танасковић, Пусто турско (2021); Кајица Миланов, Титовштина у Југославији (2021); Јорам Хазониј, Врлина национализма (2021); Којос Г. Николаос, Биоетика. Синодски текстови православних цркава (2022). Такође, ИЕС има сарадњу са Универзитетом Привредна академија из Новог Сада на коиздавању реномираног часописа Култура полиса, док је у процесу објаве и самостални инситутски часопис СРЕС – Српска ревија за европске студије, као интердисциплинарни, рецензирани часопис, чији је основни циљ објављивање научних радова из области европских студија, одражавајући дугорочну истраживачку оријентацију ИЕС-а.
ИЕС је узео учешће у бројним научним пројектима, а пре свега треба истаћи рад на пројекту CTES (Cultural Transfer Europe – Serbia from 19th till the 21st Century) у оквиру програма ИДЕЈЕ, а у сарадњи са Факултетом политичких наука, Филолошким факултетом, Балканолошким институтом САНУ и Институтом за савремену историју, уз подршку Фонда за науку Републике Србије и Светске банке. Институт је такође учествовао и у следећим пројектима: Србија у процесима европских интеграција: глобални контекст, институције, идентитет, Перспективе европског оквира Србије, Убрзано придруживање Европској унији – предуслов успешне транзиције и развоја Србије, Европа и Југославија: проблеми интеграције, модернизације и транзиције.
ИЕС је већ дуго година место јавне дебате, семинара, конференција и округлих столова о најразличитијим темама, са реномираним домаћим и међународним гостима. Трибина ИЕС је у широј научној и академској јавности препозната као место на коме се могу чути најразличитија мишљења и које одише слободом научног говора и мисли. Широк низ тема о којима је ИЕС организовао јавне скупове – од међународне политике (Русија, ЕУ, Турска, Блиски исток, Латинска Америка, Индија итд.), преко регионалних тема, историјских, правних (породично-правних, радно-правних итд.), филозофских, па све до популарне културе говори о високом степену мултидисциплинарности. Као посебно значајне скупове треба истаћи Religion and Social Processes in Southeast Europe, Balkans and Turky in Transition, Iliberal Politics in the Western Balkans, Serbia’s Security Cooperation with Bulgaria, Greece and Romania in the European Integration Context, Слободно зидарство у Југоисточној Европи од 19. до 21. века, Европска унија и западни Балкан после Брегзита, Улога тајних служби у савременим демократијама, 25 година од плана 3 – 4 и акције Олуја, Европски избори и будућност Европске уније итд.
ИЕС има и веома разгранату сарадњу са Удружењем професора шпанског језика Србије и Ибероамеричким центром Универзитета у Новом Саду, заједно са којима већ шесту годину заредом организује Међународну летњу школу латиноамеричких студија, која има за циљ пружање општих знања на различите теме везане за Латинску Америку: филозофске, економске, историјске, књижевне, социолошке и теме идентитета.
ИЕС је у претходном периоду угостио велики број реномираних страних имена, попут Макса Отеа, , Волфганга Шмалеа, Волфрама Кајзера, Марка Јонгена, Дејвида Лојда Дазенберија, Ноела О’Саливена, Мајкла Фридена, Филипа Хамонда, Џејмса Џатраса, Томаса Пика, Гледена Пепина, Јелене Панамарјове, Андреја Фурсова, Умберта Галимбертија, Умута Узера, Чагри Ерхана, Каи Михаела Канкела, посетила су ИЕС и учествовала у његовим активностима. Поред поменутих имена из света науке, ИЕС су посетила и бројна имена из области дипломатије, попут амбасадора Аргентине, Јерменије, Украјине, Француске, Турске, Ирана, Немачке итд. На крају сарадници ИЕС – а сарађивали су са бројним универзитетима у свету, остваривши многе студијске посете и спровевши у дело бројне научне пројекте. Треба поменути следеће институције Универзитет Меквори у Сиднеју, Универзитет Берген у Норвешкој, Катедра за теорију међународних односа Универзитета Siglo 21 и Факултет друштвених наука Националног универзитета у Кордоби, Универзитет FLACSO у Буенос Ајресу, Универзитет „Јосип Јурај Штросмајер“ у Осјеку, Институт за економска предвиђања Универзитета Брашов, Московски државни универзитет за међународне односе (МГИМО), Московски државни универзитет Ломоносов (МГУ), Економски институт Руске академије наука, Јагелонски универзитет у Кракову, Државни универзитет у Ужгороду, Универзитет у Будимпешти, Универзитет у Пизи, Европски универзитет у Фиренци, Универзитет Чаг у Турској, Катедра за филозофију и друштвене науке Универзитета на Криту итд. Разграната сарадња са значајним именима из света науке и дипломатије, као и студијски боравци наших сарадника на реномираним научно – истраживачким организацијама у иностранству говори о томе да је Институт за европске студије већ одавно у међународној академској заједници препознат као релевантна научна установа.